Poradnik
Jak przygotować się do gastroskopii i kolonoskopii?
- W dniu poprzedzającym kolonoskopię, zjedz jedynie lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw), a następnie przyjmuj płyny (od 2 do 4 litrów) i przepisany przez lekarza środek przeczyszczający – zgodnie z zaleconym schematem.
- W dniu badania - aż do chwili jego wykonania, NIE JEDZ jakichkolwiek posiłków.
- Przez 5 dni przed badaniem nie spożywaj pestkowych owoców i warzyw (m.in. winogron, truskawek, kiwi, pomidorów, fig), a także nasion (m.in. siemienia lnianego) oraz maku.
- Jeśli stale przyjmujesz leki (np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę etc.), w dniu badania zażyj poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody.
- Jeśli przyjmujesz doustne preparaty żelaza, odstaw je na 5 dni przed badaniem, ponieważ żelazo nasila zaparcia.
- Jeśli w trakcie przygotowania do kolonoskopii występują u Ciebie nasilone nudności i wymioty, skontaktuj się z nami lub z lekarzem rodzinnym.
- Jeśli cierpisz na cukrzycę i przyjmujesz doustne leki hipoglikemizujące, odstaw je w dniu przygotowania się do kolonoskopii oraz w dniu badania, a także monitoruj poziom glikemii. Jeżeli stosujesz insulinę, w dniu przygotowywania się do kolonoskopii oraz w dniu badania, po konsultacji z lekarzem, zmniejsz dawkę insuliny albo jej nie przyjmuj (przy ścisłej kontroli wartości glikemii!). W przypadku hipoglikemii, należy przyjmować osłodzone, przejrzyste płyny. Powrót do leków przeciwcukrzycowych po badaniu ustal z lekarzem wykonującym kolonoskopię lub inne badanie endoskopowe.
- Jeśli przyjmujesz leki wpływające na krzepliwość krwi (np. Acard/Polocard, Acenokumarol, Warfin, Plavix, Xarelto lub inny), zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, kardiologa lub lekarza kierującego na badanie endoskopowe na co najmniej tydzień przed badaniem w celu ustalenia konieczności odstawienia leku lub ewentualnej zamiany na inną metodę terapii. W przypadku zamiany leków doustnych na heparynę drobnocząsteczkową (np. Clexane, Fraxiparyna, Neoparin), pomiń dawkę heparyny w dniu badania endoskopowego - chyba, że lekarz po badaniu endoskopowym zaleci inaczej. Jeżeli przyjmujesz leki obniżające krzepliwość krwi, poinformuj o tym lekarza wykonującego badanie (najlepiej przedstaw mu listę przyjmowanych leków).
- Przynieś i pokaż lekarzowi przed badaniem posiadaną dokumentację medyczną np. karty wypisowe z leczenia szpitalnego, opisy poprzednio wykonanych badań endoskopowych, wyniki badań laboratoryjnych etc. Sporządź również wykaz wszystkich aktualnie przyjmowanych leków.
- Jeśli używasz okularów do czytania, zabierz je ze sobą.
- Pamiętaj, że wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.
- Zgłoś się na badanie ok. 10-15 min. przed ustaloną godziną.
- W przypadku chęci rezygnacji z badania, zadzwoń lub napisz do nas.
Informacje na temat znieczulenia
Znieczulenie dożylne polega na podawaniu leków przeciwlękowych, przeciwbólowych i nasennych drogą dożylną. Pacjent nie odczuwa bólu, a świadomość jest okresowo ograniczona lub całkowicie wyłączona. Znieczulenie ma na celu wyłączenie bólu i lęku oraz zmniejszenie dyskomfortu związanego z zabiegiem. Podczas znieczulenia Pacjent znajduje się pod stałym nadzorem lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej, a jego funkcje życiowe, czyli praca serca, oddech, ciśnienie tętnicze i natlenienie krwi, są stale monitorowane. Po zabiegu pacjent jest monitorowany przez anestezjologa aż do momentu, gdy jego stan ogólny umożliwia opuszczenie placówki w towarzystwie drugiej osoby - dorosłej i godnej zaufania. Po badaniu w znieczuleniu ogólnym obowiązuje 24-godzinny, bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu i innych pojazdów oraz obsługi maszyn i urządzeń mechanicznych, a także picia alkoholu. Z tego względu, na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą (kierowcą). W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji po badaniu. Prosimy uwzględnić to w swoich planach. W przypadku stosowania znieczulenia, nie wolno jeść ani pić przez 2 godziny po zabiegu. Okres ten może ulec wydłużeniu w zależności od wyniku badania endoskopowego – szczegółowe zalecenia wyda wówczas lekarz wykonujący badanie endoskopowe.
Badanie endoskopowe a ciąża i karmienie piersią
U kobiet ciężarnych badania endoskopowe wykonuje się wyłącznie ze ściśle określonych wskazań. Należy bezwzględnie poinformować o ciąży lekarza kierującego i wykonującego badanie. Matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
Przygotowanie do kolonoskopii w zależności od zaleconego leku
Warunkiem dobrego przygotowania do badania kolonoskopowego jest dokładne oczyszczenie jelita poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, zażycie przepisanego leku (CitraFleet, Moviprep, Fortrans lub Eziclen – szczegóły poniżej) oraz picie płynów: wody, jasnych i klarownych soków owocowych (np. jabłkowego, winogronowego), przecedzonego wywaru warzywnego lub mięsnego i lekkiej herbaty (nie owocowej). Ostatni posiłek ubogoresztkowy można spożyć rano w dzień poprzedzający kolonoskopię. W trakcie przygotowania do badania należy zapewnić sobie stały i swobodny dostęp do toalety.
CitraFleet – przygotowanie roztworu i zalecenia
- W opakowaniu leku CitraFleet znajdziesz dwie saszetki. Wsyp zawartość jednej saszetki do filiżanki zimnej wody (ok. 150 ml). Powstała zawiesina będzie mętna. Mieszaj ją przez ok 2-3 min. aż do uzyskania jednolitego roztworu. Zawartość naczynia może rozgrzać się podczas mieszania – przed wypiciem należy odczekać do momentu ochłodzenia.
- Po wypiciu leku CitraFleet koniecznie odczekaj 10-30 min. zanim zaczniesz pić płyny.
- Po spożyciu pierwszej saszetki leku CitraFleet, wypij 2 litry płynów w ciągu 2 godzin, tzn. 250 ml płynu (szklanka) co 15 min. (w sumie 8 szklanek).
- Zachowaj odstęp pomiędzy zastosowaniem pierwszej i drugiej saszetki leku CitraFleet.
- Drugą saszetkę przygotuj w ten sam sposób jak pierwszą.
- Godziny przyjęcia obu saszetek leku CitraFleet zależą od godziny badania. Zostaniesz o tym poinformowany podczas rejestracji na badanie.
- Odstęp między ostatnim, wypitym płynem a kolonoskopią powinien wynosić minimum 2 godziny.
Moviprep – przygotowanie roztworu i zalecenia
- W opakowaniu znajdziesz 2 zestawy z 2 saszetkami: saszetką A (sypki, biały lub żółtawy proszek) i saszetką B (sypki, biały lub jasnobrązowy proszek).
- Otwórz jedną, przezroczystą torebkę i wyjmij obie saszetki (A i B).
- Rozpuść zawartość saszetki A i B w 1 litrze niegazowanej wody.
- Wypij przygotowany roztwór w ciągu 1 godziny (1 szklanka co 15 min.). Zaleca się przyjęcie dodatkowego 1 litra płynów w ciągu 1-2 godzin.
- Następnie, w ten sam sposób przygotuj i wypij drugi litr roztworu.
- Godziny wypicia 1. i 2. litra roztworu zależą od godziny badania, dlatego zostaną podane podczas rejestracji.
- Odstęp między ostatnim, wypitym płynem a kolonoskopią powinien wynosić minimum 2 godziny.
Fortrans - przygotowanie roztworu i zalecenia
- Zazwyczaj do oczyszczenia jelita potrzebne są 4 saszetki leku Fortrans.
- Dawkowanie wynosi ok. 1 litra roztworu na 15-20 kg masy ciała (średnio ok. 4 litrów roztworu).
- Zawartość każdej saszetki rozpuść w 1 litrze zimnej, niegazowanej wody. Wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia proszku. Wypijaj ok. 1 litra roztworu w ciągu godziny (co 15 min. 1 szklanka).
- Harmonogram picia roztworu Fortrans zależy od godziny badania, dlatego zostanie podany podczas rejestracji.
- Odstęp między ostatnim, wypitym płynem a kolonoskopią powinien wynosić minimum 2 godziny.
Eziclen - przygotowanie roztworu i zalecenia
- Lek Eziclen dostarczany jest w 2 butelkach zapakowanych w pudełko wraz z kubkiem o objętości ok. pół litra do rozcieńczania i podania leku.
- Otwórz butelkę poprzez naciśnięcie wieczka i przekręcenie go w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara.
- Wlej zawartość jednej butelki leku Eziclen do dołączonego do zestawu kubka.
- Dolej wody do wysokości kreski zaznaczonej na kubku. Wymieszaj.
- W ciągu 30-60 min. wypij cały płyn.
- W ciągu następnej godziny wypij dwa kubki wody lub klarownego płynu.
- Wykonanie w/w etapów zajmie się ok. 2 godzin. Następnie postępuj tak samo z drugą butelką leku.
- Czas przygotowania i wypicia pierwszej i drugiej porcji leku Eziclen zależy od godziny badania, dlatego zostanie podany podczas rejestracji.
- Zakończ picie płynu na 2 godziny przed kolonoskopią.