Poradnik

Jak przygotować się do gastroskopii i kolonoskopii?

 1. W dniu poprzedzającym kolonoskopię, zjedz jedynie lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw), a następnie przyjmuj płyny (od 2 do 4 litrów) i przepisany przez lekarza środek przeczyszczający – zgodnie z zaleconym schematem.
 2. W dniu badania - aż do chwili jego wykonania, NIE JEDZ jakichkolwiek posiłków.
 3. Przez 5 dni przed badaniem nie spożywaj pestkowych owoców i warzyw (m.in. winogron, truskawek, kiwi, pomidorów, fig), a także nasion (m.in. siemienia lnianego) oraz maku.
 4. Jeśli stale przyjmujesz leki (np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę etc.), w dniu badania zażyj poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody.
 5. Jeśli przyjmujesz doustne preparaty żelaza, odstaw je na 5 dni przed badaniem, ponieważ żelazo nasila zaparcia.
 6. Jeśli w trakcie przygotowania do kolonoskopii występują u Ciebie nasilone nudności i wymioty, skontaktuj się z nami lub z lekarzem rodzinnym.
 7. Jeśli cierpisz na cukrzycę i przyjmujesz doustne leki hipoglikemizujące, odstaw je w dniu przygotowania się do kolonoskopii oraz w dniu badania, a także monitoruj poziom glikemii. Jeżeli stosujesz insulinę, w dniu przygotowywania się do kolonoskopii oraz w dniu badania, po konsultacji z lekarzem, zmniejsz dawkę insuliny albo jej nie przyjmuj (przy ścisłej kontroli wartości glikemii!). W przypadku hipoglikemii, należy przyjmować osłodzone, przejrzyste płyny. Powrót do leków przeciwcukrzycowych po badaniu ustal z lekarzem wykonującym kolonoskopię lub inne badanie endoskopowe.
 8. Jeśli przyjmujesz leki wpływające na krzepliwość krwi (np. Acard/Polocard, Acenokumarol, Warfin, Plavix, Xarelto lub inny), zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, kardiologa lub lekarza kierującego na badanie endoskopowe na co najmniej tydzień przed badaniem w celu ustalenia konieczności odstawienia leku lub ewentualnej zamiany na inną metodę terapii. W przypadku zamiany leków doustnych na heparynę drobnocząsteczkową (np. Clexane, Fraxiparyna, Neoparin), pomiń dawkę heparyny w dniu badania endoskopowego - chyba, że lekarz po badaniu endoskopowym zaleci inaczej. Jeżeli przyjmujesz leki obniżające krzepliwość krwi, poinformuj o tym lekarza wykonującego badanie (najlepiej przedstaw mu listę przyjmowanych leków).
 9. Przynieś i pokaż lekarzowi przed badaniem posiadaną dokumentację medyczną np. karty wypisowe z leczenia szpitalnego, opisy poprzednio wykonanych badań endoskopowych, wyniki badań laboratoryjnych etc. Sporządź również wykaz wszystkich aktualnie przyjmowanych leków.
 10. Jeśli używasz okularów do czytania, zabierz je ze sobą.
 11. Pamiętaj, że wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.
 12. Zgłoś się na badanie ok. 10-15 min. przed ustaloną godziną.
 13. W przypadku chęci rezygnacji z badania, zadzwoń lub napisz do nas.

Informacje na temat znieczulenia

Znieczulenie dożylne polega na podawaniu leków przeciwlękowych, przeciwbólowych i nasennych drogą dożylną. Pacjent nie odczuwa bólu, a świadomość jest okresowo ograniczona lub całkowicie wyłączona. Znieczulenie ma na celu wyłączenie bólu i lęku oraz zmniejszenie dyskomfortu związanego z zabiegiem. Podczas znieczulenia Pacjent znajduje się pod stałym nadzorem lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej, a jego funkcje życiowe, czyli praca serca, oddech, ciśnienie tętnicze i natlenienie krwi, są stale monitorowane. Po zabiegu pacjent jest monitorowany przez anestezjologa aż do momentu, gdy jego stan ogólny umożliwia opuszczenie placówki w towarzystwie drugiej osoby - dorosłej i godnej zaufania. Po badaniu w znieczuleniu ogólnym obowiązuje 24-godzinny, bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu i innych pojazdów oraz obsługi maszyn i urządzeń mechanicznych, a także picia alkoholu. Z tego względu, na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą (kierowcą). W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji po badaniu. Prosimy uwzględnić to w swoich planach. W przypadku stosowania znieczulenia, nie wolno jeść ani pić przez 2 godziny po zabiegu. Okres ten może ulec wydłużeniu w zależności od wyniku badania endoskopowego – szczegółowe zalecenia wyda wówczas lekarz wykonujący badanie endoskopowe.

Badanie endoskopowe a ciąża i karmienie piersią

U kobiet ciężarnych badania endoskopowe wykonuje się wyłącznie ze ściśle określonych wskazań. Należy bezwzględnie poinformować o ciąży lekarza kierującego i wykonującego badanie. Matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

Przygotowanie do kolonoskopii w zależności od zaleconego leku

Warunkiem dobrego przygotowania do badania kolonoskopowego jest dokładne oczyszczenie jelita poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, zażycie przepisanego leku (CitraFleet, Moviprep, Fortrans lub Eziclen – szczegóły poniżej) oraz picie płynów: wody, jasnych i klarownych soków owocowych (np. jabłkowego, winogronowego), przecedzonego wywaru warzywnego lub mięsnego i lekkiej herbaty (nie owocowej). Ostatni posiłek ubogoresztkowy można spożyć rano w dzień poprzedzający kolonoskopię. W trakcie przygotowania do badania należy zapewnić sobie stały i swobodny dostęp do toalety.

CitraFleet – przygotowanie roztworu i zalecenia

 1. W opakowaniu leku CitraFleet znajdziesz dwie saszetki. Wsyp zawartość jednej saszetki do filiżanki zimnej wody (ok. 150 ml). Powstała zawiesina będzie mętna. Mieszaj ją przez ok 2-3 min. aż do uzyskania jednolitego roztworu. Zawartość naczynia może rozgrzać się podczas mieszania – przed wypiciem należy odczekać do momentu ochłodzenia.
 2. Po wypiciu leku CitraFleet koniecznie odczekaj 10-30 min. zanim zaczniesz pić płyny.
 3. Po spożyciu pierwszej saszetki leku CitraFleet, wypij 2 litry płynów w ciągu 2 godzin, tzn. 250 ml płynu (szklanka) co 15 min. (w sumie 8 szklanek).
 4. Zachowaj odstęp pomiędzy zastosowaniem pierwszej i drugiej saszetki leku CitraFleet.
 5. Drugą saszetkę przygotuj w ten sam sposób jak pierwszą.
 6. Godziny przyjęcia obu saszetek leku CitraFleet zależą od godziny badania. Zostaniesz o tym poinformowany podczas rejestracji na badanie.
 7. Odstęp między ostatnim, wypitym płynem a kolonoskopią powinien wynosić minimum 2 godziny.

Moviprep – przygotowanie roztworu i zalecenia

 1. W opakowaniu znajdziesz 2 zestawy z 2 saszetkami: saszetką A (sypki, biały lub żółtawy proszek) i saszetką B (sypki, biały lub jasnobrązowy proszek).
 2. Otwórz jedną, przezroczystą torebkę i wyjmij obie saszetki (A i B).
 3. Rozpuść zawartość saszetki A i B w 1 litrze niegazowanej wody.
 4. Wypij przygotowany roztwór w ciągu 1 godziny (1 szklanka co 15 min.). Zaleca się przyjęcie dodatkowego 1 litra płynów w ciągu 1-2 godzin.
 5. Następnie, w ten sam sposób przygotuj i wypij drugi litr roztworu.
 6. Godziny wypicia 1. i 2. litra roztworu zależą od godziny badania, dlatego zostaną podane podczas rejestracji.
 7. Odstęp między ostatnim, wypitym płynem a kolonoskopią powinien wynosić minimum 2 godziny.

Fortrans - przygotowanie roztworu i zalecenia

 1. Zazwyczaj do oczyszczenia jelita potrzebne są 4 saszetki leku Fortrans.
 2. Dawkowanie wynosi ok. 1 litra roztworu na 15-20 kg masy ciała (średnio ok. 4 litrów roztworu).
 3. Zawartość każdej saszetki rozpuść w 1 litrze zimnej, niegazowanej wody. Wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia proszku. Wypijaj ok. 1 litra roztworu w ciągu godziny (co 15 min. 1 szklanka).
 4. Harmonogram picia roztworu Fortrans zależy od godziny badania, dlatego zostanie podany podczas rejestracji.
 5. Odstęp między ostatnim, wypitym płynem a kolonoskopią powinien wynosić minimum 2 godziny.

Eziclen - przygotowanie roztworu i zalecenia

 1. Lek Eziclen dostarczany jest w 2 butelkach zapakowanych w pudełko wraz z kubkiem o objętości ok. pół litra do rozcieńczania i podania leku.
 2. Otwórz butelkę poprzez naciśnięcie wieczka i przekręcenie go w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara.
 3. Wlej zawartość jednej butelki leku Eziclen do dołączonego do zestawu kubka.
 4. Dolej wody do wysokości kreski zaznaczonej na kubku. Wymieszaj.
 5. W ciągu 30-60 min. wypij cały płyn.
 6. W ciągu następnej godziny wypij dwa kubki wody lub klarownego płynu.
 7. Wykonanie w/w etapów zajmie się ok. 2 godzin. Następnie postępuj tak samo z drugą butelką leku.
 8. Czas przygotowania i wypicia pierwszej i drugiej porcji leku Eziclen zależy od godziny badania, dlatego zostanie podany podczas rejestracji.
 9. Zakończ picie płynu na 2 godziny przed kolonoskopią.

Do pobrania

Ulotka informacyjna o endoskopowej polipektomii – zgoda na zabieg
Ulotka informacyjna o kolonoskopii – zgoda na zabieg
Ulotka informacyjna o gastroskopii – zgoda na zabieg
Ulotka informacyjna o EUS – zgoda na zabieg
Ulotka informacyjna o protezowaniu przełyku – zgoda na zabieg